Odszkodowanie dla pracownika za oparzenie II stopnia

W wyniku oparzenia tkanki zostają uszkodzone pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury. Wiąże się to z koniecznością leczenia i może skutkować pamiątką na całe życie w postaci blizny. 

Czy pracownik, który został poparzony w pracy może ubiegać się o odszkodowanie za oparzenie II stopnia? Odpowiedź brzmi „tak”.

Definicja oparzenia II stopnia

Oparzenie II stopnia to inaczej oparzenie pośredniej grubości. Obejmuje nie tylko naskórek, ale także pewną część grubości skóry właściwej.

Istnieje następujący podział oparzeń II stopnia:

  • oparzenie II stopnia powierzchowne (II a) – obejmuje naskórek i część skóry właściwej. Poza zaczerwienieniem i obrzękiem, pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem, których pokrywę tworzy martwy naskórek, unoszący się do góry pod wpływem gromadzącego się pod nim płynu tkankowego. Z takim oparzeniem wiąże się silny ból. Najczęściej dochodzi do niego w następstwie oblania powierzchni skóry wrzątkiem (np. gorącą kawą), gorącym olejem (np. w pracy w kuchni) lub po kontakcie skóry z parą wodną (np. awaria maszyny w pracy). 
  • oparzenie II stopnia głębokie (II b) – obejmuje naskórek i pełną grubość skory właściwej. W miejscu oparzenia pojawia się biało zabarwiona skóra z czerwonymi punktami w okolicy mieszków włosowych. Zakończenia nerwowe zostają uszkodzone, więc ból jest mniejszy.

Ubezpieczenie 

Pracownik, który chce się ubiegać o odszkodowanie za oparzenie musi mieć wykupioną odpowiednią polisę ubezpieczeniową.  

Wysokość odszkodowania

Czynniki, które wpływają na wysokość odszkodowania za oparzenie to rozległość obrażeń, umiejscowienie obrażeń na ciele oraz ewentualna konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów (np. usuwania blizny).

Odszkodowanie powinno pokrywać koszty leczenia, rehabilitacji oraz dojazdów do szpitala. 

Jeżeli poszkodowany w następstwie wypadku utracił możliwość pracy, ma możliwość ubiegania się o rentę. 

Zaniżona wysokość odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczalnię

Zdarza się, że odszkodowanie, które wypłaca ubezpieczalnia nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z doznanym urazem. W takiej sytuacji warto dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Dodaj komentarz