Wysokość odszkodowania z ZUS

zusZapewne każdy, kto miał wypadek w pracy, zastanawia się ile może otrzymać odszkodowania z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posługuje się dwoma pojęciami, które służą do miarkowania należnego odszkodowania. Mianowicie chodzi o długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz stały uszczerbek na zdrowiu.

Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.

Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.

Co istotne ZUS szacuje uszczerbek na zdrowi po zakończeniu leczenia. Chodzi oczywiście o zakończenie leczenia zasadniczego. Czasami bowiem zachodzi konieczność leczenia do końca życia.

No dobrze, ale ile konkretnie możemy otrzymać ?

Od 1 kwietnia 2007 r. jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą 757 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 

W celu oszacowania uszczerbku na zdrowiu należałoby sięgnąć do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. (Dz.U. 2002 nr 234 poz. 1974). Łatwiej będzie, drogi czytelniku, jeżeli udasz się na naszą główną stronę WysokieOdszkodowania.pl i skorzystasz z pomocy wirtualnego ludzika. 

p.s.

w tajemnicy Ci powiem, że wirtualny ludzik to nic innego jak pocięte na kawałki Rozporządzenie, o którym mowa wyżej. Sami z niego często korzystamy, jest po prostu szybciej 😉

p.s.2

w razie problemów dzwoń, pisz, ślij gołębie- jesteśmy do dyspozycji.

Koniecznie przeczytaj:

ODSZKODOWANIE Z ZUS TO NIE WSZYSTKO. – miałeś wypadek przy pracy i otrzymałeś świadczenie ZUS – dowiedz się co jeszcze możesz otrzymać !?

Dodaj komentarz