Polisa OC na stoku

Wypadek na stoku raczej nie jest pierwszą rzeczą, o której myślimy w trakcie planowania wyjazdu na narty. Skupiamy się na tym co przyjemne, ale nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o bezpieczeństwie. 

Co jeśli dojdzie do wypadku na stoku z naszym udziałem? W takiej sytuacji podziękujemy sobie w duchu za wykupienie przed wyjazdem polisy OC. 

Odpowiedzialność za szkodę

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego osoba, która ze swojej winy wyrządziła komuś szkodę, jest zobowiazana do jej naprawienia.

Jeśli wykupimy polisę OC w życiu prywatnym i spowodujemy wypadek w trakcie szusowania na nartach, zakład ubezpieczeń zajmie się rekompensatą strat poniesionych przez poszkodowanego do wartości sumy gwarancyjnej.

Czy OC zawsze obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim?

Na tę kwestię należy koniecznie zwrócić uwagę w trakcie wykupywania polisy. Zdarza się, że Ogólne Warunki ubezpieczenia nie obejmują szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas śnieżnego szaleństwa. 

Warto wtedy dokupić OC sportowe. Przy takim rozszerzeniu polisy zwracajmy uwagę na gwarantowaną sumę ubezpieczenia, gdyż często jest najzwyczajniej w świecie niższa, a ma niebagatelne znaczenie dla naszego portfela, jeśli nastąpi przykre zdarzenie.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania?

Przede wszystkim mowa tutaj o odmowie wypłaty odszkodowania, jeśli zaistniała sytuacja nie była uwzględniona w umowie zawartej z agencją ubezpieczeniową. 

Warto też zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności zamieszczone  przez ubezpieczyciela w podpisanej umowie. 

Odmowa wypłaty odszkodowania może być uwarunkowana np. jazdą na nartach pod wpływem alkoholu czy narkotyków; umyślnym spowodowaniem szkody czy sumą odszkodowania do wypłaty przekraczającą wartość sum gwarancyjnych OC. Oczywiście umowa lub OWU mogą przewidywać pewien zakres tolerancji, ale nie jest to reguła. 

Obowiązkowa polisa OC na stoku

W Polsce nie ma wymogu zakupu polisy OC dla narciarzy, jednakże we Włoszech jest to obligatoryjne.

Nie zapominajmy jednak, że to wcale nie musi stanowić obowiązku, żeby było przydatne. Zapewni nam to aktywny wypoczynek bez stresu o ewentualne odszkodowanie za spowodowanie stłuczki na zatłoczonym stoku.

Dodaj komentarz