Ogień potrafi w ciagu zaledwie kilku chwil zniszczyć nie tylko dom, ale także dorobek całego życia. Dlatego kluczowe jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę finansową na wypadek takiego zdarzenia.
Wykupiona polisa ubezpieczeniowa może się okazać niezwykle istotna w pokryciu kosztów związanych z odbudową budynku i naprawą uszkodzeń.
Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej? Na co zwracać uwagę?
Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie za pożar domu?
Podstawowa sprawa to wykupiona odpowiednia polisa ubezpieczeniowa. Należy bardzo uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed zawarciem umowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają tam różne limity odszkodowań, zakres ochrony oraz wiele wyłączeń odpowiedzialności, na które warto zwrócić uwagę.
Odpowiedzialność może również ponosić inna osoba. Kto ponosi winę za powstanie pożaru, ten jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody np. podpalacz.
Jaka jest odpowiedzialność karna za podpalenie?
Zgodnie z art. 163 Kodeksu karnego sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Jeśli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jeżeli następstwem takiego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Natomiast jeśli następstwem nieumyślnego działania sprawcy jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Jakie kroki podjąć w celu uzyskania odszkodowania od ubezpieczalni?
Po wezwaniu Straży Pożarnej, sporządzi ona notatkę ze zdarzenia, która będzie bardzo ważnym dowodem w sprawie.
Jeżeli warunki na to pozwalają wykonujemy szczegółowe zdjęcia czy nagrania przedstawiające zniszczenia. Jest to bardzo istotne póżniej, przy dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Możemy w ten sposób walczyć z zaniżonym odszkodowaniem.
W dalszej kolejności należy zabezpieczyć nieruchomość przed dalszymi zniszczeniami, aby rozmiar szkód się nie zwiększał. Nie oznacza to oczywiście, że mamy usuwać ślady pożaru, albowiem wpłynęłoby to negatywnie na ocenę rzeczoznawcy.
Następnie sprawdzamy warunki polisy. Jaka jest suma ubezpieczenia w razie pożaru, jakie koszty pokryje ubezpieczyciel np. usunięcia zanieczyszczeń, zakwaterowania rodziny na czas remontu itd.
Zawiadamiamy towarzystwo ubezpieczeniowe i zgłaszamy szkodę jak najszybciej. Terminy wyznaczone na zgłoszenie szkody różnią się w zależności od wybranej polisy.
Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania za pożar?
Niestety, ale do pożaru dojdzie na skutek zaniedbania, celowego działania lub rażącej winy osoby ubezpieczonej, to nie przysługuje jej w takim przypadku świadczenie odszkodowawcze. To standardowy zapis OWU w polisach.
Jak już wspomniano w OWU znajdują się wyłączenia odpowiedzialności, które oznaczają, że ubezpieczalnia nie wypłaci nam odszkodowania.
Oto przykłady takich wyłączeń:
- brak wymaganych przeglądów instalacji np. elektrycznej, gazowej lub kominiarskiej;
- pożar został umyślnie wywołany przez właściciela nieruchomości;
- zły stan techniczny budynku, wady konstrukcyjne;
- rażąca wina, zaniedbanie właściciela nieruchomości np. pozostawienie wyłączonej kuchenki gazowej;
- brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Co jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty lub zaniżył wysokość odszkodowania?
W sytuacji, gdy ubezpieczalnia zaniżyła wysokość odszkodowania lub odmówiła jego wypłaty, można odwołać się od decyzji.
Istnieje także możliwość złożenia skargi do Rzecznika Finansowego.
W razie otrzymania niekorzystnej odpowiedzi na złożone odwołanie, warto rozważyć wystąpienie na drogę sądową.