Jak sprawdzić przypuszczalną wysokość odszkodowania

Każdy poszkodowany w wypadku myśląc o odszkodowaniu zastanawia się nad jego wysokością. Zastanawiamy się na ile można liczyć, ale też nad tym, czy przyznane odszkodowanie nie jest zaniżone. Mając to na uwadze stworzyliśmy model człowieka, który dostępny jest na głównej stronie naszej Kancelarii. 

procent uszczerbkuModel człowieka pozwala po kliknięciu na określoną część ciała zapoznać się z  tabelą stanowiącą załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Wiemy, że akty prawne są trudne do czytania a przede wszystkim długie i zawiłe, stąd też nasz ukłon w Państwa stronę. Teraz każdy może sprawdzić jaki szacunek może otrzymać podczas komisji lekarskiej, z zastrzeżeniem, że niektóre zakłady ubezpieczeń wprowadziły swoje tabele, które mogą różnić się od prezentowanej tabeli.

Znając, chociażby poglądowo, widełki w jakich będzie poruszał się lekarz szacując uszczerbek na zdrowiu możemy określić mniej więcej nasze przyszłe odszkodowanie. Tutaj pojawia się problem, który jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla zakładów ubezpieczeń, prawników- pełnomocników, ale również dla Sądów, które muszą przyznać na podstawie określonego trwałego uszczerbku na zdrowiu kwotę zadośćuczynienia, która co ważne musi mieć charakter kompensacyjny do doznanej krzywdy, czyli nie może być ani zbyt niska, ani zawyżona. Zgodnie z linią orzeczniczą uszczerbek na zdrowiu jest wartością tylko pomocniczą a sąd podczas miarkowania kwoty zadośćuczynienia bierze pod uwagę szereg czynników, którymi są m.in. wiek poszkodowanego, wykonywany zawód i wpływ wypadku na zdolność do pracy, czy szpecące blizny powypadkowe. Oczywiście to tylko niektóre z szeregu rzeczy branych pod uwagę. Wracając jednakże do tego co najważniejsze, czyli wartości zadośćuczynienia na jaką można liczyć za 1 % trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego w szkodzie likwidowanej z OC sprawcy wypadku, możemy spotkać się z różnymi metodami.

Zadośćuczynienie jako iloczyn minimalnego wynagrodzenia.

Niektóre sądy przyjmują wartość minimalnego wynagrodzenia jako wartość, która ma charakter kompensacyjny. Mnożą zatem powiedzmy 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu, które wskazał lekarz w swoim orzeczeniu x 2.000 (wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę 01 stycznia 2017 r.) = 20.000 PLN zadośćuczynienia. Trudno zrozumieć taki tok myślenia, tym bardziej, że minimalne wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie. Jednakże jest to jedna z metod.

Zadośćuczynienie jako iloczyn świadczenia z ZUS.

Drugą i najbardziej kontrowersyjną jest przyjęcie przez zakład ubezpieczeń, iż przy ustaleniu wartości 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel ma prawo i posiłkuje się wytycznymi ZUS, które wskazują, że jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z komunikatem Prezesa ZUS w sprawie kwoty jednorazowych odszkodowań od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. wartość 1 % trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu równa się kwocie 809,00 zł. Czyli w przywołanym przykładzie 10 % uszczerbku na zdrowiu daje nam tylko 8.090 zł zadośćuczynienia.

Najpopularniejsze praktyki sądowe miarkowania zadośćuczynienia.

Trzecią metodą jest przyjęcie wartości 2.000 – 2.500 PLN za jeden punkt procentowy trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Czwartą i najlepszą metodą jest określenie zadośćuczynienia na podstawie indywidualnej analizy każdego przypadku. Niestety jest to najmniej popularna metoda i trudno się z nią spotkać w sądach rejonowych, nie wspominając o postępowaniach likwidacyjnych prowadzonych przez zakłady ubezpieczeń. Mechaniczne wyliczenie, chociaż nikt się do tego wprost nie przyzna jest metodą najbardziej popularną. W naszej praktyce spotkaliśmy z wypadkiem, w którym zadośćuczynienie w przeliczeniu na jeden punkt procentowy osiągnęło wartość przekraczającą 4.100 PLN za 1 % i to w postępowaniu przedsądowym, ale niestety jest to osiągnięcie, które nie jest powtarzalne w każdej sprawie. Dlatego tak ważna jest rola kancelarii odszkodowawczych i profesjonalnych pełnomocników. Wbrew temu co się powszechnie uważa, nie mając doświadczenia w materii, trudno uzyskać porównywalne efekty.

Dlatego też proponujemy naszym Klientom bezpłatną konsultację sprawy pod numerem 34 389 40 77. Nasza infolinia jest do Państwa dyspozycji.

16 komentarzy do “Jak sprawdzić przypuszczalną wysokość odszkodowania”

    • Niestety nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z nami pod numerem 34 389 40 77.

      Odpowiedz
  1. Witam. Jak napisać do Policji wniosek o udzielenie danych sprawcy mego uszczerbku na zdrowiu,by potem wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty za trwały uszczerbek zdrowia,leczenie,doznane szkody,ból,utratę potencjalnej pracy,itd? Jaki wzór tego pisma ,wysokość roszczenia? Uraz urologiczny i leczenie,następstwa po pogryzieniu przez psa-właściciel ustalony na policji. Nie stać mnie na prawnika.Dziękuję.

    Odpowiedz
  2. Witam
    Czy kwoty które są podawane w oświadczeniach z ugodą to są kwoty brutto czy netto?
    Dostałam pismo z ugodą jaką moja firma z Ufg uzyskała, łączna wartość to 3500zł mając na uwadze przyznaną mi już przez Towarzystwo Ubezpieczeń kwotę 2265,34 ( nie dostałam tych pieniędzy) do dopłaty pozostaje kwota1234,66.
    Chyba nie do końca rozumiem ile mi się w końcu należy no i czy podpisać tą ugodę.

    Odpowiedz
    • Pani Elu,

      zakład ubezpieczeń proponując dopłatę kwoty 1.234,66 w drodze ugody chce zamknąć definitywnie sprawę. Czasami przed dokonaniem płatności, zakład ubezpieczeń proponuje już ugodę. Kwota uznana (2.265,34) wpłynie na konto bez względu na to, czy zaakceptuje Pani warunki ugody, czy nie. Co do wątpliwości netto / brutto – to są to kwoty, które znajdą się na Pani koncie.

      Pozdrawiamy serdecznie.

      Odpowiedz
  3. Rozcielam warge mialam założone 3 szwy . Zostala widoczna blizna na środku wargi i kulka po szyciu która mi przeszkadza . PZU wypłacił odszkodowanie w kwocie 506 zl. Mam zamiar złożyć odwołanie .
    Ile moge dostac za taki uszczerbek na zdrowiu ?

    Odpowiedz
    • Szanowna Pani Renato,

      wszystko determinuje umowa, którą Pani zawarła z ubezpieczycielem. Proszę zapoznać się z tabelą uszczerbku na zdrowiu, która jest przypisana do Pani umowy. Mnożąc uzyskany procent uszczerbku na zdrowiu przez kwotę, która należy się za jeden % uzyskuje Pani kwotę świadczenia.

      O złożeniu odwołania z ubezpieczenia NNW, pisaliśmy w tym wątku (jest też tam wzór odwołania):
      http://jakuzyskacodszkodowanie.pl/darmowy-wzor-odwolania-nnw/

      Pozdrawiamy!

      Odpowiedz
  4. W czasie pracy na magazynie uderzylam sie skladajac karton w prawe oko. Od razu pojechalam do szpitala i okazalo sie,ze mam uszkodzona rogowke a teraz okulista dodatkowo stwierdzil wirusowe zapalenie spojowek. Czy taka okolicznosc bedzie uznana jako nieszczesliwy wypadek i czy moge ubiegac sie o odszkodowanie z zusu??dodam ze 3 tyg jestem na zwolnieniu lekarskim

    Odpowiedz
    • Pani Magdo,

      dziękuję za pytanie. Ma Pani trzy niezależne od siebie możliwości dochodzenia świadczeń. Świadczenie z polisy NNW, świadczenie z ZUS i ewentualne roszczenie zadośćuczynienia od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela. Odpowiadając krótko na Pani pytanie, to należy się zastanowić, czy wypadek był zdarzeniem nagłym, powodującym uszczerbek na zdrowiu i wywołany przyczyną zewnętrzną. Wydaje się, że tak a zatem będzie miała Pani prawo do uzyskania świadczeń z NNW i ZUS. Co do zadośćuczynienia od pracodawcy, to jego odpowiedzialność oparta jest na zasadzie winy (w Pani przypadku) a podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom. Dlatego należałoby się zastanowić, czy pracodawca dochował wszystkich powinności związanych, np. z odzieżą ochronną, albo czy za wypadek nie odpowiada inny pracownik, za którego również odpowiada pracodawca. Gdyby Pani była zainteresowana taką analizą, prosimy o kontakt mailowy: kontakt@wysokieodszkodowania.pl Konsultacja jest bezpłatna.

      Odpowiedz
  5. Witam.Moja 10 letnia córka 10 lutego poślizgnęła się w markecie biedronka w wyniku czego złamała sobie rękę.Tego faktu nie zgłosiłam w sklepie.Czy ma ona jakieś szanse na zadośćuczynienie?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.

      Kwestie dowodowe są najbardziej istotne. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego, to na Pani będzie spoczywał ciężar dowodu, aby udowodnić zdarzenie a następnie wysokość szkody. Oczywiście szkodę a raczej krzywdę dowodzi się dokumentacją medyczną. Natomiast, co do samej potrzeby zgłoszenie faktu upadku dziecka w sklepie to nie widzę takiego obowiązku ani konieczności. Należałoby mieć świadków zdarzenia. Jeżeli jest Pani zainteresowana współpracą, proszę przesłać dokumentację medyczną i oświadczenia pisemne świadków zdarzenia na nasz adres poczty elektronicznej kontakt@wysokieodszkodowania.pl

      Pozdrawiamy serdecznie!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz