Darmowy wzór odwołania NNW.

Miałeś wypadek? Myślisz „spokojnie, mam ubezpieczenie więc dostanę odszkodowanie”. Zgłaszasz szkodę z polisy NNW i otrzymujesz świadczenie, które niekiedy znacznie odbiega od Twoich wyobrażeń. Porozmawiajmy o opcjach, które Ci pozostają.

1. Możesz dostać coś więcej niż tylko świadczenie z NNW.

Tworząc tego bloga mieliśmy w zasadzie jeden cel- uświadomienie osobom poszkodowanym, że mają prawo do otrzymania dużo większego zadośćuczynienia od sprawcy wypadku, czy to bezpośrednio czy też z jego polisy OC. Szkody komunikacyjne, posiadają cechę powszechności, mogą zdarzyć się każdemu a ich liczba rośnie proporcjonalnie do ilości posiadanych aut. Świadomość osób poszkodowanych w wypadkach drogowych jest bardzo duża i nie trzeba nikomu tłumaczyć, że należy mu się odszkodowanie z polisy OC sprawcy za szkodę majątkową na pojeździe (samochód), czy zadośćuczynienie i odszkodowanie za szkodę osobową (utratę zdrowia).

Problem w tym, że mało kto wie, iż w przypadku wypadku w pracy również należy się zadośćuczynienie z polisy OC pracodawcy lub bezpośrednio od niego. Wielokrotnie pisaliśmy o tym i po szczegóły zapraszamy tutaj.

Ubezpieczenie OC mogą posiadać również zarządcy oblodzonego lub uszkodzonego chodnika, na którym upadłeś, właściciel sklepu, na którego terenie przewróciłeś się na przysłowiowej skórce od banana. Za tego typu zdarzenia może odpowiadać osoba zobowiązana do utrzymania danego miejsca w stanie bezpiecznym dla jego użytkowników, o ile pozytywnie rozpatrzymy element winy. Jeżeli jest cień szansy na to, że za wypadek nie odpowiadasz z wyłącznie swojej winy, to zapraszamy do kontaktu zadzwoń 34 389 40 77.

2. Możesz odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń.

Niestety rzeczywistość jest przykra i trzeba walczyć o swoje. Jeżeli uważasz, że zakład ubezpieczeń nie wypłacił Ci należnej kwoty z ubezpieczenia NNW- odwołaj się od decyzji.

Po pierwsze obalić należy mit, że masz bardzo krótki czas na odwołanie. Zdarza się, że pisma informują nas o np. miesięcznym terminie na odwołanie. Okres przedawnienia wynosi 3 lata i niektórych przypadkach nie od samego wypadku a od ostatniej decyzji. Chyba, że nie zgłosiłeś szkody – tu termin trzyletni liczy się od daty wypadku.

Odwołanie powinno wyglądać, jak każde pismo urzędowe, czyli adresujemy, dla przykładu do PZU.

Warszawa, 27.02.2016 r.

                                                                                                                 PZU SA

(adres zakładu ubezpieczeń)

ODWOŁANIE

Działając w imieniu własnym składam odwołanie od decyzji z dnia …. wydanej w szkodzie numer ………… Oświadczam, że nie zgadzam się z Państwa szacunkiem trwałego uszczerbku na zdrowiu. Uważam, że jest znacznie zaniżony. Analiza tabeli będącej załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, pozwala stwierdzić, iż trwały uszczerbek na zdrowiu powinien być oszacowany na poziomie …….

W tym miejscu słowo komentarza.

Warto przypomnieć, że człowiekmodel człowieka umieszczony na stronie WysokieOdszkodowania.pl pozwala po kliknięciu na określoną część ciała zapoznać się z tabelą stanowiącą załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Wprawdzie każdy zakład ubezpieczeń posługuje się swoją tabelą trwałego uszczerbku, ale wszystkie są wzorowane na ww. rozporządzeniu. Poza tym w razie sporu sądowego, to właśnie rozporządzenie będzie kluczowe dla biegłego powołanego przez sąd.

Z pomocą przychodzi strona WysokieOdszkodowania.pl gdzie znajdujemy interesującą nas część ciała, nastepnie klikamy dla przykładu na rękę i widzimy, że za złamanie przedramienia prawego należy nam się od 5 do 15% uszczerbku na zdrowiu.

Drugą istotną kwestią do omówienia jest charakter ubezpieczenia NNW. Jest to ubezpieczenie kontraktowe, co oznacza, że jest to umowa pomiędzy stronami, która określa, za jakie ryzyko zostanie wypłacona określona kwota świadczenia. W zamian zakład ubezpieczeń otrzymuje składkę ubezpieczeniową. A zatem istotą świadczenia z ubezpieczenia NNW jest mechaniczne wyliczenie określonego przez zakład ubezpieczeń uszczerbku na zdrowiu pomnożonego przez kwotę świadczenia, którą mamy określoną w umowie.

Na przykład: Poszkodowany doznał 10% uszczerbku na zdrowiu, suma ubezpieczenia to 10.000 zł a za 1% uszczerbku na zdrowiu zakład ubezpieczeń wypłaca 4% sumy ubezpieczenia a zatem:

10% uszczerbku x 4% sumy ubezpieczenia = 40% x 10.000 zł = 4.000 zł świadczenia.

Wracając do naszego odwołania.

Ponadto na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ( Dz. U. 2015 poz. 1844) wnoszę o udostępnienie protokołu z komisji lekarskiej, która została zorganizowana przez Państwa zakład ubezpieczeń.

Dzięki temu będziemy mieli możliwość oceny, czy szacunek zakładu ubezpieczeń nie jest zaniżony. W tym miejscu polecamy bezpłatne konsultacje pod numerem 34 389 40 77. Jeden z dyżurujących prawników na pewno oceni Państwa sprawę i postara się Państwu pomóc.

Reasumując wnoszę o weryfikację Państwa stanowiska i wypłatę należnej kwoty świadczenia na mój numer rachunku bankowego.

Z poważaniem

(własnoręczny podpis)

Całość podpisujemy i wysyłamy listem poleconym na adres zakładu ubezpieczeń. Może to trochę staromodne, ale najbardziej skuteczne. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.

12 komentarzy do wpisu „Darmowy wzór odwołania NNW.”

 1. Dzięki Państwa BLOGOWI otrzymałem bardzo fachową pomoc w uzyskaniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.Gdyby nie strona blogowa wysokie odszkodowania z pewnością nie wiedziałbym jak zabrać się do skutecznej walki z zaniżoną ocena szacunkową mojego odszkodowania z polisy NNW.
  O wynikach postępowania i sukcesie z pewnością poinformuję wszystkich.
  POZDRAWIAM.

  Odpowiedz
 2. Witam,
  W grudniu złamałam palec w lewej rece w drodze z pracy po 5 tyg. zwolnienia wróciłam do pracy. Złozyłam wniosek u ubezpieczyciela o odszkodowanie droga elektroniczną. po 3-ch dniach otrzymałam maila z prosba o uzupelnienie dokumentacji. jednakże dzien po moim zgloszeniu z automatu Hestia wysłała listem poleconym odmowna decyzje z uwagi na fakt, iż nie należy mi się odszkodowanie z powodu niezdolności do pracy. Wiem , że to taka procedura zniechęcająca.
  Teraz chce napisac pismo z treścią dot. uszczerbku na zdrowiu. Dodam , że jestem pielęgniarka wiec wszystkie czynność związane sa z praca manualną a palec w dalszym ciagu jest spuchnięty mimo rehabilitacji , ma ograniczona ruchomość zarówno w całkowitym zginaniu jak i wyprostowaniu go. Miejsce złamania jest równiez cały czas bolesne..
  jak sformułować to pismo żeby było zawarte wszystko co trzeba?

  Odpowiedz
  • Pani Joanno,

   no tak „procedura zniechęcająca”, bardzo ładnie Pani to ujęła. Temat rzeka.

   Zwykle ludzie nie zwracają uwagę na to w jakich okolicznościach doszło do wypadku? Proszę napisać maila na kontakt@wysokieodszkodowania.pl i załączyć informację na temat przyczyny wypadku a postaramy się Pani pomóc.

   Odpowiedz
 3. Czy należy mi się odszkodowanie za operacje cieśni nadgarstka.Mam ubezpieczenie w PZU PLUS grupowe.Dostałam odmowę takich operacji nie mają w swoim wykazie.

  Odpowiedz
  • Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem kontraktowym, czyli umową pomiędzy dwoma stronami. Jeżeli nie umówiła się Pani z ubezpieczycielem, że otrzyma Pani odszkodowanie za operację cieśni nadgarstka, to ubezpieczyciel nie musi wypłacić Pani roszczonego świadczenia. Mamy dwie odpowiedzialności w polskim systemie prawnym, kontraktową oraz deliktową. Niestety ta pierwsza nie pozostawia dużego pola do popisu prawnikowi.

   Pozdrawiamy serdecznie!

   Odpowiedz
 4. Witam,
  w styczniu 2017 roku doznałam urazu stawu kolanowego na skutek upadku (pęknięcie rogu tylnego łąkotki bocznej). Ubezpieczyciel przyznał mi jedynie 2% uszczerbku nie biorąc pod uwagę kosztów leczenia (zakupiona orteza, kula oraz zastrzyki hialurom – na te koszty mam faktury). Dodam, że niezdolność do pracy trwała rok, w tym czasie liczne zabiegi rehabilitacyjne tak aby uniknąć artroskopii. Kolano do dzisiaj boli, strzela, chrupie i czasami się blokuje. Moim zdaniem 2% to zdecydowanie niski wskaźnik uszczerbku na zdrowiu.

  Odpowiedz
 5. Dzień dobry,
  W zeszłym roku we wrześniu podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze uszkodziłem bark. Lekarz opisał to jako uszkodzenie 3-go stopnia, zerwany więzozrost barkowo- obojczykowy i kruczo-obojczykowy. Miałem operację zszycia i wszczepiony drut Kirschnera (wyjęty po 8 tygodniach) . Ubezpieczalnia (Metlife) po zgłoszeniu wypłaciła mi bezsporne 2% i poinformowała, że wezwą mnie na komisje w celu określenia faktycznego uszczerbku na zdrowiu.
  Po komisji przyszła następująca decyzja:
  „Na podstawie analizy całości zgromadzonej dokumentacji medycznej nie znajdujemy podstaw do podwyższenia świadczenia przyznanego Panu decyzją wcześniejszą.
  W opinii Towarzystwa wypłacone Panu świadczenie bezsporne w wysokości 2% sumy ubezpieczenia jest adekwatne do inwalidztwa pozostałego po doznanym urazie i brak jest medycznych podstaw do dopłaty świadczenia z tytułu trwałego inwalidztwa.”
  Jestem przekonany, że 2% nie jest adekwatne do zaistniałego uszczerbku.W tym momencie nadal odczuwam ból, mam bliznę ok 10 cm i zdeformowany mięsień naramienny. Do tego nie mam 100% zakresu ruchu w stawie.

  Chcę napisać odwołanie i zastanawiam się jak to zrobić żeby było skuteczne?

  Odpowiedz
  • Panie Jarku,

   prima facie 2% uszczerbku na zdrowiu to zdecydowanie za mało. Lekarz powinien wziąć pod uwagę nie tylko uszkodzenie barku ale również i powstałe blizny na skutek wypadku. Trudno powiedzieć, na ile punktów procentowych powinien być oszacowany Pański uszczerbek na zdrowiu, bo w zespole mamy samych prawników 🙂

   Natomiast, jeżeli badanie było zaoczne, czyli nie brał Pan w nim udziału to warto w swoim odwołaniu do ubezpieczyciela przytoczyć normę art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.2015.464), który stanowi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w ust. 2. Zgodnie z art. 42 ust. 2 rzeczonej ustawy lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.

   Pozdrawiamy serdecznie,
   wysokieodszkodowania.pl

   Odpowiedz

Dodaj komentarz